Kliniczna Praktyka Weterynaryjna Provet
Dr hab. n. wet. Roman Aleksiewicz
41-100 Siemianowice Śląskie, ul. Wróbla 10 a
tel. 32 228 59 86
telefon dyżurny: 600 215 084
Provet » Informacje » Porady » CAVALIER KING CHARLES SPANIEL

CAVALIER KING CHARLES SPANIEL

Cechy fizyczne

Wysokość w kłębie: Samce 34-36 cm, samice 32-34 cm.
Masa ciała: 5,4-8 kg
Długość życia: około 13 lat.

CAVALIER KING CHARLES SPANIEL

Zachowanie
Cavalier king charles spaniel jest psem hodowanym w celach reprezentacyjnych. Ma łagodne usposobienie, jest pełen wdzięku,elegancji oraz spokoju. Jest idealnym psem do towarzystwa i sprawdza się jako pies rodzinny. Jest niehałaśliwy, towarzyski i przyjazny w stosunku do ludzi jak i innych zwierząt. Psy tej rasy można łatwo ułożyć, są wierne i przywiązane do swojego ludzkiego towarzysza i potrzebują delikatności w wychowaniu.


Cavalierowi w zupełności wystarczy mieszkanie, gdyż jest psem kanapowym, nie potrzebuje dużej ilości ruchu i długich spacerów. Lubi zabawy i pieszczoty, dlatego jest idealną rasą dla domu , w którym mieszkają starsze dzieci. Nie jest konfliktowy i akceptuje inne psy na spacerze.
Rasa ta spełnia dużą rolę w dogoterapii, dzięki swojemu łagodnemu bezkonfliktowemu usposobieniu.

CAVALIER KING CHARLES SPANIEL

Choroby dziedziczne

Dysplazja stawów biodrowych: Wielogenowa, dziedziczna, zwyrodnieniowa choroba stawów biodrowych, przebiegająca z zapaleniem stawów. 

Dysplazja stawów łokciowych: Wielogenowa, dziedziczna nieprawidłowość, prowadząca do zapalenia łokciowych. 

Zwichnięcie rzepki: Wielogenowa, dziedziczna, wrodzona wiotkość więzadeł rzepki, prowadząca do jej zwichnięcia, kulawizny, a w dalszej kolejności do choroby zwyrodnieniowej stawów. Jeżeli pojawią się objawy kliniczne, chorobę leczy się chirurgicznie.

Dystrofia mięśniowa Postępująca choroba dziedziczna związana z zanikiem mięśni.

U osobników, które mają predyspozycję do wyżej wymienionych chorób, szczególne znaczenie ma odpowiednie żywienie i optymalny wysiłek fizyczny.

Wrodzone choroby serca: pojawiają się na skutek niekontrolowanego rozmnażania i wysokiego współczynnika inbredu. Główną wadą serca pojawiającą się u tej rasy jest choroba zastawki dwudzielnej, ujawniająca się u osobników w 6 roku życia, dlatego zalecane są kardiologiczne wizyty kontrolne od 5 roku życia psa.


Skłonności do innych chorób

Skłonność do odkładania się kamienia

Autor Wójcik Marta

Odwiedź nas: