Kliniczna Praktyka Weterynaryjna Provet
Dr hab. n. wet. Roman Aleksiewicz
41-100 Siemianowice Śląskie, ul. Wróbla 10 a
tel. 32 228 59 86
telefon dyżurny: 600 215 084
Provet » Informacje » Porady » Problem uszkodzeń mięśni szkieletowych u psów

Problem uszkodzeń mięśni szkieletowych u psów

„Sięgaj gdzie wzrok nie sięga” – nowoczesne procedury diagnostyczne i terapeutyczne w praktyce weterynaryjnej

Najczęściej problem uszkodzeń mięśni szkieletowych występuje u psów aktywnych, wyprowadzanych na otwartych terenach. Dzieje się tak dlatego ponieważ  mogą one spotykać tam różne niebezpieczne  przedmioty lub mogą występować zdarzenia które pozostają poza kontrolą właściciela . Uszkodzenie tkanek miękkich często jest traktowane jako nie zbyt poważny uraz. Większość ludzi wierzy w przysłowie „ goi się  jak na psie”, ale jest to nie do końca prawda. Ponieważ czasami uszkodzenie tkanek miękkich jest podobne do góry lodowej – obserwujemy jej szczyt  natomiast główny problem pozostaje przed nami głęboko ukryty.

Przykładem tego może być historia przemiłej suczki rhodesian ridgeback  o imieniu „Changa”, która doznała uszkodzenia  ścięgna Achillesa które przerodziło się w poważny pourazowy stan zapalny. Przyczyną problemu był  uraz kończyny, który prawdopodobnie nastąpił   podczas spaceru.

-„Changa jest bardzo aktywną suką, często wyprowadzamy ją na otwarty teren, gdzie  może ona dać upust swojej energii . Ostatniego razu po spaceru Changa zaczęła kuleć. Żadnych widocznych uszkodzeń  nie miała, jednak kulawizna trwała około trzy tygodnie.” – opowiada właścicielka psa.

Początkowa diagnoza  postawiona w innym ośrodku  była nieprecyzyjna - brzmiała  „kulawizna” dlatego terapia polegała jedynie na podaniu leków przeciwzapalnych i noszeniu ortezy, ale dolegliwości nie ustępowały a wręcz coraz bardziej doskwierały cierpiącemu psy.

uszkodzenie tkanek miękkich

Zdjęcie 1: Ustawienie guzów piętowych w pozycji stojącej (A i B) na różnych poziomach. Charakterystyczne dla uszkodzenia ścięgna Achillesa (B)

Changa przeszła szereg badań  w naszej klinice które niestety nie dały rozstrzygnięcia i możliwości postawienia jednoznacznej diagnozy. Ponieważ symptomy choroby  dawały podejrzenie głębokiego zapalenia mięśni okolicy łydki  podjęto decyzję o badaniu za pomocą rezonansu magnetycznego 

Rezonans magnetyczny dla zwierząt

Badanie przeprowadzono w narkozie która pies zniósł bardzo dzielnie.  Na podstawie uzyskanych wyników  w końcu postawiono rozpoznanie. Badanie ujawniło nietypowy typ  bardzo skomplikowanego rozwarstwiajacego uszkodzenia ścięgna Achillesa co było powodem  stanu zapalnego mięśnia łydki. Uraz był „stary” dlatego ryzyko pozostania kulawizny było bardzo duże.

Leczenie operacyjne uznano za jedyną  szansę w przywróceniu psu możliwości chodzenia. Wykonano zabieg polegający na przeszczepieniu części tkanki  mięśnia podkolanowego w okolice uszkodzenia. Tkanki w  okolicy przeszczepu ostrzykano osoczem bogatopłytkowym (PRP) - zgodnie z zasadami medycyny regeneracyjnej (system leczenia wykorzystujący naturalny potencjał organizmu w tym komórki macierzyste) .

Dla czasowego unieruchomienia stawu skokowego dokonano stabilizacji śrubami kostnymi 

Rezonans magnetyczny dla zwierząt

Na szczęście  po zabiegu i trzech miesiącach rehabilitacji, za pomocą magnetoterapii, Changa wraca do zdrowia pod okiem swojej Pani 

ścięgna Achillesa

ścięgna Achillesa

- „ Jestem bardzo szczęśliwa z tego, że mój pies  znów może wrócić do normalnego życia, - mówi właścicielka Changi – jestem bardzo wdzięczna mojej koleżance, która podpowiedziała mi wizytę w  państwa  klinice, ponieważ rok temu jej suczka miała podobny problem u swojego psa, który został równie szczęśliwie wyleczony w waszej klinice”

Umów się na wizytę.

Odwiedź nas: