Kliniczna Praktyka Weterynaryjna Provet
Dr hab. n. wet. Roman Aleksiewicz
41-100 Siemianowice Śląskie, ul. Wróbla 10 a
tel. 32 228 59 86
telefon dyżurny: 600 215 084
Provet » Informacje » Porady » Kąpiemy się

Kąpiemy się

Niby taka oczywista sprawa – kąpiel, a ile kłopotu może sprawić. Poniżej postaramy się podpowiedzieć kiedy, jak i w czym kąpać naszego pupila.

Podstawowe pytanie jakie powinniśmy sobie zadać brzmi - kiedy kąpać psa? Niby odpowiedź na nie jest prosta - tak często jak to konieczne, każdy właściciel ma na ten temat inne zdanie. Na 100% kiedy nasz pupil wytarza się w czymś co dla niego jest "przepięknym" aromatem. (I nie rozumie dlaczego nam się to nie podoba !)

Konieczność kąpieli występuje zazwyczaj także wtedy, gdy sierść psa w dotyku jest nadmiernie przetłuszczona lub gdy w skutek przebywania na podwórzu lub szalonej zabawy na świeżym powietrzu pies jest zakurzony lub ubłocony.

Problem w sumie dotyczy tego nie jak często, ale w czym należy kąpać naszego pupila. Jeżeli do tego celu używamy wyłącznie czystej wody bez dodatku żadnych detergentów, to można psa kąpać nawet codziennie.

Średnio 2 - 3 razy w roku dozwolona jest kąpiel przy użyciu odpowiednich szamponów dla psów.Jeżeli nasz pies cierpi na choroby skórne, weterynarz na pewno zaleci kąpiele lecznicze w specjalnych środkach, np. przeciwgrzybicznych lub przeciwświądowych. Wtedy musimy częstość kąpieli dostosować do zaleceń lekarskich.

Podczas kąpieli psa należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Należy pilnować stałej temperatury wody podczas kąpieli i nie używać zbyt gorącej i zbyt zimnej wody. Po namydleniu należy psa dobrze spłukać wodą, uważając aby nic nie dostało się psu do nosa, uszu i oczu. Po kąpieli trzymać psa w domu dopóki całkowicie nie wyschnie.

Najlepiej planować kąpiel psa na wieczór, po jedzeniu i ostatnim spacerze. Do zmoczenia sierści, a potem do jej spłukania najlepszy jest prysznic. Jeśli nim nie dysponujemy, polewamy psa z wiaderka lub kubeczka.

Po zdjęciu obroży stawiamy zwierzę w wannie lub umywalce.W uszach należy umieścić tampony z waty, aby zapobiec dostaniu się do nich wody – może to spowodować zapalenie psiego ucha. Teraz trzeba sierść dokładnie zmoczyć, posuwając się od szyi do ogona. Wcześniej przygotowujemy w kubku szampon, zmieszany z niewielką ilością wody. Szampon powinien być starannie dobrany do rodzaju i aktualnego stanu włosa naszego psa. Szampon należy dokładnie rozprowadzić po całej powierzchni i dobrze wetrzeć. Uważać trzeba, aby nie dostał się on do oczu, uszu, nosa i pyska, szczególnie jeśli jest to szampon zawierający składniki owadobójcze. Woda używana do kąpieli powinna być umiarkowanie ciepła, nigdy zimna ani gorąca i utrzymywać w miarę jednakową temperaturę.

Po bardzo dokładnym wypłukaniu należy odcisnąć nadmiar wody z sierści, od góry do dołu. Teraz można już psa wyjąć z wanny i umieścić na dużym ręczniku. Trzeba mu najpierw pozwolić na energiczne wytrzepanie reszty wody, zmienić ręcznik na suchy i porządnie wytrzeć. W miarę potrzeby zmieniać ręczniki, a jeśli pies na to pozwala, dokończyć suszenia przy pomocy suszarki do włosów. Jeśli używamy suszarki, trzeba psa jednocześnie szczotkować. Przyspieszy to suszenie i pozwoli na ładne ułożenie włosa w pożądanym kierunku. Jeśli nasz pies wymaga częstego kąpania, na przykład w sezonie wystawowym, warto zaopatrzyć się w specjalną, stojącą suszarkę – mamy wtedy obie ręce wolne do szczotkowania i czesania.

Kiedy nie należy kąpać psa ?

  • jeżeli nie jest to konieczne
  • jeżeli szczenię ma mniej niż 6 tygodni, ponieważ ryzyko przeziębienia lub zachłyśnięcia wodą jest zbyt duże w porównaniu z korzyściami płynącymi z jego wykąpania
  • jeżeli upłynęło mniej niż 10 - 14 dni od szczepienia ponieważ stres związany z kąpielą może zaburzać wytwarzanie się odporności
  • jeżeli używany był został środek przeciw pasożytniczy w formie kropli nakrapianych na grzbiet , wtedy nie należy kąpać psa na 48 godzin przed i po zastosowaniu preparatu. Ponieważ wiele tego typu środków zawiera składniki toksyczne dla ryb, dlatego przez ok. 12 godzin po podaniu środka nie należy kąpać psa w akwenach wodnych.
  • jeżeli pies jest chory (z wyjątkiem schorzeń skórnych, które leczy się często właśnie poprzez kąpiele z dodatkiem środka leczniczego)

Pamiętaj jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności zgłoś się ze swoim psem do gabinetu weterynaryjnego lub groom era (psi fryzjer) tam na pewno znajdziesz pomoc!

Umów się na wizytę.

Odwiedź nas: