Kliniczna Praktyka Weterynaryjna Provet
Dr hab. n. wet. Roman Aleksiewicz
41-100 Siemianowice Śląskie, ul. Wróbla 10 a
tel. 32 228 59 86
telefon dyżurny: 600 215 084
Provet » Informacje » Porady » Linienie

Linienie

Linienie jest naturalnym procesem, podczas którego dochodzi do całkowitej wymiany sierści na ciele zwierzęcia.

W klimacie umiarkowanym lub chłodnym ssaki linieją zwykle 2 razy do roku, wiosną i jesienią. Ich okresowe, sezonowe linienie, polegające na zmianie okrywy włosowej (sierści), ma związek z dostosowaniem ciepłoty ciała do panujących temperatur. Zrogowaciała cebulka włosowa oddziela się od brodawki włosowej, a stary włos zostaje wypchnięty przez powstający w jego poprzednim miejscu nowy włos. Linienie ssaków może być również związane z rozrodem. Proces linienia zależny jest od wpływu światła i temperatury. Jest sterowany hormonalnie przez przysadkę mózgową i tarczycę.

Sierść domowych pupili należy czesać w kierunku zgodnym z jej układaniem. Na rynku dostępne są szczotki, grzebienie oraz rękawice przeznaczone do różnego gatunku włosa. W okresie linienia dla zwierzątkrótkowłosych o gęstym podszerstku bardzo dobrze sprawdzają się gęste metalowe grzebienie lub druciane szczotki.

Mając ulubieńca z długą należy pamiętać o rozczesywaniu sierści tylko i wyłącznie „na mokro”. Nie chodzi tu bynajmniej o zmoczenie włosa, lecz o jego lekkie zwilżenie. Rozczesując psa „na sucho” można doprowadzić do wyrwania i  uszkodzenia włosa.

Aby przyspieszyć proces linienia warto wykąpać czworonoga. Podczas mycia usuwana jest sucha sierść, a dzięki składnikom wzmacniającym zawartym w szamponie, odrastająca szata jest pielęgnowana.

Pomocna w okresie linienia jest również odpowiednia suplementacja organizmu. Aminokwasy siarkowe, takie jak metionina i cystyna są jednymi z ważniejszych składników odpowiedzialnych za prawidłową budowę włosa. Również biotyna (witamina H) odżywia komórki włosów i skóry, zapewniając zdrowy wygląd sierści. Warto podawać psom produkty bogate w Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe Omega-3 i Omega-6 ,które wzmacniają skórę i sierść zwierzęcia, a także wspomagają działanie układu immunologicznego.

Umów się na wizytę.

Odwiedź nas: