Kliniczna Praktyka Weterynaryjna Provet
Dr hab. n. wet. Roman Aleksiewicz
41-100 Siemianowice Śląskie, ul. Wróbla 10 a
tel. 32 228 59 86
telefon dyżurny: 600 215 084
Provet » Informacje » Porady » ZARAŻENIA PASOŻYTAMI WEWNĘTRZNYMI ZWIERZĄT I ICH KONSEKWENCJE DLA ZDROWIA LUDZI

ZARAŻENIA PASOŻYTAMI WEWNĘTRZNYMI ZWIERZĄT I ICH KONSEKWENCJE DLA ZDROWIA LUDZI

Pasożyty bytujące w przewodzie pokarmowym zwierząt i ludzi ( żywiciele ostateczni) powodują szkody związane są z wchłanianiem składników odżywczych znajdujących się w pokarmie spożywanym przez żywiciela, zatruwaniem szkodliwymi produktami własnej przemiany materii, a także mechanicznym drażnieniem przewodu pokarmowego swoją obecnością i aktywnością.

  Zwierzęta domowe, które mają kontakt ze środowiskiem zewnętrznym są narażone na zarażenie się pasożytami(glisty, tasiemce, pierwotniaki) potencjalnie groźnymi dla człowieka. U ludzi parazytozy wewnętrzne najczęściej przebiegają w postaci podklinicznej, czyli nie występują typowe objawy związane z zarażeniem, w związku z tym są rzadko diagnozowane. Objawy, które mogą wystąpić są ogólne i mało nasilone, szczególnie u dzieci, u których mechanizmy odpornościowe nie są w pełni wykształcone i przypisywane są najczęściej chorobom alergicznym, metabolicznym lub niedoborowym.

ZARAŻENIA PASOŻYTAMI WEWNĘTRZNYMI ZWIERZĄT

  Konsekwencje zarażenia są poważne dla dzieci, u których może dochodzić do zahamowania rozwoju psychofizycznego, występowania nawracających zaburzeń żołądkowo-jelitowych, alergii, zmian skórnych i pogorszenia samopoczucia. Rodzice bardzo często nie są świadomi ryzyka związanego z kontaktami dzieci ze zwierzętami lub ich odchodami. Dzieci mogą zarazić się pośrednio poprzez zanieczyszczoną ziemię, gdzie właściciele wypuszczają psy na spacerach i nie sprzątają po pupilu. Takie postępowanie przyczynia się to do rozprzestrzeniania form inwazyjnych pasożytów w środowisku. Niespecyficzne objawy towarzyszące parazytozom u dzieci są trudne do zdiagnozowania podczas badania klinicznego przeprowadzanego przez lekarza pierwszego kontaktu. Badaniem pozwalającym na zidentyfikowanie problemu jest badanie parazytologiczne kału. Warto robić je okresowo, zarówno u ludzi dorosłych jak i u dzieci, a także odrobaczać systematycznie zwierzę domowe, aby wyeliminować możliwość zarażenia się.

Odrobaczanie psów i wychodzących kotów powinno odbywać się co 3 miesiące. Jeżeli po podaniu preparatu odrobaczającego właściciel zauważy w kale zwierzęcia pasożyty, powinien zastosować drugą dawkę leku 2 tygodnie później. Takim postępowaniem zabezpieczamy zdrowie naszych pupili, osób kontaktujących się z nimi, jak i własne.

 Autor Wójcik Marta 

Odwiedź nas: