Kliniczna Praktyka Weterynaryjna Provet
Dr hab. n. wet. Roman Aleksiewicz
41-100 Siemianowice Śląskie, ul. Wróbla 10 a
tel. 32 228 59 86
telefon dyżurny: 600 215 084
Provet » Informacje » Porady » Shar pei

Shar pei

Cechy fizyczne

Wysokość w kłębie: 44 – 51 cm

Masa ciała: pies 25 – 29,5 kg, suka 18 – 25 kg

Długość życia: 11-12 lat.

 

Zachowanie

Pierwotnie shar pei był hodowany jako pies myśliwski, stróżujący oraz brał udział w walkach. Obecnie shar pei pełni rolę psa do towarzystwa, dzięki swojemu wiernemu i rodzinnemu charakterowi. Rasa ta wymaga bliskiego kontaktu ze swoim właścicielem, do którego mocno się przywiązuje. Shar pei dobrze funkcjonuje z dziećmi, ale nie lubi zbytniej natarczywości. Jest przyjazny wobec obcych, ale podczas pierwszego kontaktu może być nieufny i powściągliwy. Dobrze egzystuje z innymi zwierzętami. Jest psem czujnym i skłonnym do obrony, ale nie agresywnym. Jest spokojny i zrównoważony, ma flegmatyczne usposobienie. Shar pei ma silny, niezależny charakter. Nie nadaje się jako pies sportowy, goniący za piłką. Dobrze znosi warunki miejsckie i życie w mieszkaniu. Jednak potrzebuje doświadczonego właściciela, który będzie dobrze go prowadził i wychowywał. Jest to rasa dla osób, które miały wcześniej styczność z ta rasą.

 

Shar pei

Choroby dziedziczne

Dysplazja stawów biodrowych: Wielogenowa, dziedziczna, zwyrodnieniowa choroba stawów biodrowych, przebiegają­ca z zapaleniem stawów. 

Dysplazja stawów łokciowych: Wielogenowa, dziedziczna nie­prawidłowość, prowadząca do zapalenia łokciowych. 

Zwichnięcie rzepki: Wielogenowa, dziedziczna, wrodzona wiotkość więzadeł rzepki, prowadząca do jej zwichnięcia, kulawizny, a w dalszej kolejności do choroby zwyrodnieniowej stawów. Jeżeli pojawią się objawy kliniczne, chorobę leczy się chirurgicznie.

Choroby oczu: pierwotne zwichnięcie soczewki, przetrwała błona źreniczna, pierwotna jaskra, zaćma, przewlekłe powierzchniowe zapalenie rogówki, dystrofia rogówki, dysplazja siatkówki, ektropium, entropium

Rodzinna gorączka shar pei: objawia się wysoką gorączką, obrzękami stawów, a także skłonnościami do amyloidozy nerek oraz ich niewydolności.

 

Skłonność do innych chorób

Choroby dermatologiczne: alergie pokarmowe,  pęcherzyca liściasta, pierwotny łojotok

Autor Wójcik Marta 

 

Odwiedź nas: