Kliniczna Praktyka Weterynaryjna Provet
Dr hab. n. wet. Roman Aleksiewicz
41-100 Siemianowice Śląskie, ul. Wróbla 10 a
tel. 32 228 59 86
telefon dyżurny: 600 215 084
Provet » Informacje » Porady » OTYŁOŚĆ U KOTÓW

OTYŁOŚĆ U KOTÓW

  Coraz częściej można się spotkać z nadwagą u kotów, a większość chorób dotykających naszych podopiecznych jest związana właśnie z otyłością. Dzienne spożycie karmy przez przeciętnego kota nie powinno przekraczać 200 gramów karmy mokrej i 40 gramów karmy suchej. Karma powinna być dopasowana zarówno pod względem jakości, jak i ilości. Niedopuszczalne jest  karmienie kotów tylko resztkami ze stołu lub tłustymi ścinkami wędlin. Należy również wyeliminować te składniki jako dodatkowy smakołyk.

 OTYŁOŚĆ U KOTÓW

  Koty i psy różnią się co do potrzeb żywieniowych, dlatego właściciele powinni podawać karmę przeznaczoną stricte dla danego gatunku, dopasowaną swoim składem do wieku zwierzęcia. Kotom, które lubią od czasu do czasu podjadać z psiej miski nie grozi nic złego, ale w momencie gdy staje się to rutyną, może dochodzić do wystąpienia niedoborów, dlatego należy stworzyć takie warunki, w których koty nie będą miały dostępu do żywności psiej lub ludzkiej.

  Koty jedzą kilka do kilkunastu razy dziennie, dlatego najlepiej jest podawać mokrą karmę rano i wieczorem oraz suchą w ciągu dnia ( po 100 gramów). Mokra karma powinna stanowić 2/3 dziennej dawki pokarmowej, gdyż jest ona najbliższa naturalnym potrzebom kota.Taka dieta pokrywa w 100 % zapotrzebowanie pokarmowe naszego podopiecznego. U kotów w dobrej kondycji nie należy zmieniać nawyków żywieniowych oraz dawki pokarmowej, gdyż potrafią one regulować swoje łaknienie i nie najadają sięna zapas. Natomiast jeżeli zauważymy objawy nadwagi oraz zwiększonego apetytu, warto skontaktować się z lekarzem weterynarii w celu dobrania odpowiedniej diety.

 OTYŁOŚĆ U KOTÓW

   Otyłość wśród kotów staje się bardzo poważnym problemem. Ponad połowa kotów waży więcej niż powinna, a ok. 13 % jest otyłych ( 20-30% zwiększenia masy ciała). Do czynników predysponujących u domowych kotów niewychodzących jest brak odpowiedniej ilości ruchu. Również zjawisko instynktownej potrzeby zmiany smaku może wprowadzać w błąd właścicieli, gdy kot daje sygnały że nie chce jeść już swojej karmy i szuka czegoś innego. Należy wtedy zmienić tylko smak karmy podawanej dotychczas i unikać dodawania smakołyków, o które może prosićnas kot.

   Problem otyłości u kotów jest poważny i nie należy go bagatelizować. Otyłość ma wpływ na długość życia kota, jego jakość, a także na ilość chorób jakie mogą go dotykać. Koty otyłe chorują na cukrzycą i częściej zapadają na idiopatyczne zapalenie dolnych dróg moczowych.

 Autor Wójcik Marta 

Odwiedź nas: