Kliniczna Praktyka Weterynaryjna Provet
Dr hab. n. wet. Roman Aleksiewicz
41-100 Siemianowice Śląskie, ul. Wróbla 10 a
tel. 32 228 59 86
telefon dyżurny: 600 215 084
Provet » Informacje » Porady » SEZONOWE ŁYSIENIE U PSÓW

SEZONOWE ŁYSIENIE U PSÓW

Sezonowe łysienie to choroba, która dotyczy najczęściej określonych ras psów np. buldogów angielskich, buldożków rancuskich oraz sznaucerów miniaturowych, rzadziej innych ras, a prawie nie występuje u psów ras północnych , owczarków niemieckich oraz spanieli. Choroba dotyczy głównie boków tułowia, gdzie tworzą się niezapalne wyłysienia. Wyłysienia spowodowane są złym wzrostem i zanikiem mieszków włosowych oraz zaburzeniem cyklu wzrostowego włosa. Nie poznano do tej pory przyczyny pojawiania się choroby, lecz przypuszcza się, że może mieć ona związek ze skracającym się dniem świetlnym. 

Mimo nazwy choroby, nie zawsze ma ona charakter sezonowy. Może pojawić się tylko raz w życiu zwierzecia lub pojawiać się cyklicznie. Utrata włosa najczęściej pojawia się późną jesienią i trwa do wiosny.

SEZONOWE ŁYSIENIE U PSÓW

OBJAWY:
pogorszenie jakości włosa
okolica grzbietowa, boki tułowia, klatka piersiowa, pachy
zmiana zabarwienia włosa
matowienie włosa
zmierzwienie włosa
charakterystyczny geograficzny kształt zmian
hiperpigmentacja oraz łuszczenie naskórka

ROZPOZNANIE:
wywiad
charakterystyczny obraz kliniczny
badanie zeskrobi skórnych
badanie hormonalne krwi
badanie histopatologiczne skóry

Leczenie opiera się na stosowaniu melatoniny w trakcie trwania procesu chorobowego, a także prewencyjnie kilka tygodni przed spodziewanym nawrotem łysienia. Jednakże choroba ma charakter kosmetyczny i nie jest uciążliwa dla zwierzęcia. Włosy odrastające są z reguły prawidłowe, ale czasem może dochodzić do odbarwienia i zmatowienia nowego włosa.

Autor Wójcik Marta 

 

Odwiedź nas: