Kliniczna Praktyka Weterynaryjna Provet
Dr hab. n. wet. Roman Aleksiewicz
41-100 Siemianowice Śląskie, ul. Wróbla 10 a
tel. 32 228 59 86
telefon dyżurny: 600 215 084
Provet » Informacje » Porady » Choroby serca

Choroby serca

Co może świadczyć o problemach sercowych Twojego pupila ?

 

Omdlenie, kaszel, trudności w oddychaniu, nietolerancja wysiłkowa, zasinienie błon śluzowych są najczęstszymi symptomami towarzyszącymi chorobom serca. Objawy kliniczne niewydolności serca są wynikiem zwiększenia ciśnienia żylnego lub niepełnego wyrzutu krwi z serca i są związane z zastojem krwi w krążeniu co prowadzi do pojawienia się obrzęków ciała lub płuc.

 

    Omdlenia, osłabienie, nietolerancja wysiłkowa są wynikiem braku wyrzutu odpowiedniej ilości krwi przez serce  do pokrycia zapotrzebowania w tlen i glukozę mięśni, mózgu oraz innych narządów, szczególnie podczas zwiększonego wysiłku lub ekscytacji. Omdlenie to nagła utrata przytomności oraz napięcia mięśniowego. Zwierzę leży na boku ze sztywnymi kończynami i wygiętą głową do tyłu. Często występuje wokalizacja podczas omdlenia, a  także może dojśc do oddawania moczu. Jednakże oprócz podejrzenia choroby serca omdlenie może byc wynikiem okresowego osłabienia lub ataku drgawkowego. W przypadku wystąpienia omdlenia należy szczególną uwagę zwróci na zachowanie się zwierzęcia i okoliczności występujące bezpośrednio przed utratą przytomności jak i po. Ważną informacją jest także to jakie leki przyjmuje zwierzę. W przypadku wystąpienia omdlenia konieczne jest wykonanie elektrokardiografii oraz badania holterowskiego.

Choroby serca zwierząt

    Kaszel, przyspieszenie oddychania oraz dusznośc są objawami towarzyszącymi zastoinowej niewydolności serca, chorobom naczyń płucnych, zapaleniu płuc, chorobami górnych i dolnych dróg oddechowych, obrzęku płuc lub nowotworem  podstawy serca. Kaszel towarzyszący niewydolności serca często jest cichy i wilgotny lub ostry i suchy, może także przypominac krztuszenie się. W przypadku wystąpienia kaszlu dodatkowymi badaniami pozwalającymi potwierdzic jako przyczynę chorobę serca są RTG klatki piersiowej, badanie echokardiograficzne serca oraz zapisu EKG. Zmiany w oddychaniu mogą by różne. Możemy zauważy przyspieszenie i spłycenie oddechów lub pogłębienie oddechów, przedłużenie fazy wdechu lub wydechu, często zwierzęta z dusznością nie kładą się, stoją lub siedzą z odstawionymi łokciami. Koty przyjmują pozycję „przyczajoną” na mostku z odwiedzionymi łokciami oraz oddychają przez otwartą jamę ustną.

 

    Każdy z tych objawów jest bardzo istotny w diagnostyce chorób serca u psów i kotów, ale należy pamiętac, że nieprawidłowości układu krążenia nie zawsze dają widoczne symptomy, dlatego ważne jest  uczęszczanie na profilaktyczną okresową wizytę ( raz w roku) u lekarza weterynarii w celu wykonania dokładnego badania klinicznego, podstawowych badań  krwi, a także badania kardiologicznego u ras psów i kotów, które są predysponowane do chorób serca.

Autor Wójcik Marta 

Odwiedź nas: